Local scoreboard - Oct. 6

 

Last updated 10/5/2021 at 3:51pm



FOOTBALL

Prep rankings

MaxPreps.com

New Mexico

Class 6A

1. Rio Rancho 5-0; 2. Rio Rancho Cleveland 6-0; 3. La Cueva 6-1; 4. Centennial 5-1; 5. Cibola 3-3; 6. Las Cruces High 3-3; 7. Hobbs 3-3; 8. Volcano Vista 4-2; 9. Eldorado 4-3; 10. Carlsbad 2-4. 14. Clovis 1-4.

Class 5A

1. Farmington 7-0; 2. Los Lunas 7-0; 3. Roswell Goddard 4-1; 4. Artesia 5-2; 5. Roswell High 2-4; 6. Mayfield 2-4; 7. Deming 4-3; 8. Belen 4-2; 9. Santa Teresa 5-1; 10. Piedra Vista 4-3.

Class 4A

1. Lovington 4-3; 2. Bloomfield 5-1; 3. Albuquerque Academy 6-1; 4. Valencia 5-2; 5. Silver 5-1; 6. Ruidoso 3-3; 7. St. Pius 4-2; 8. Moriarty 2-3; 9. Kirtland Central 3-4; 10. Aztec 2-5. 12. Portales 1-5.

Class 3A

1. Raton 7-0; 2. St. Michael’s 5-1; 3. Socorro 5-1; 4. West Las Vegas 5-1; 6. LV Robertson 6-1; 6. Hope Christian 4-3; 7. Dexter 3-2; 8. New Mexico Military 4-2; 9. Hot Springs 3-4; 10. Cobre 1-6.

Class 2A

1. Eunice 45-2; 2. Jal 3-1; 3. Tularosa 3-0; 4. Texico 2-4; 5. Capitan 3-1; 6. Lordsburg 4-1; 7. Hagerman 3-1; 8. Escalante 3-3; 9. Estancia 3-3; 10. Santa Rosa 3-4.

8-man

1. Melrose 5-0; 2. Fort Sumner 5-1; 3. Tatum 5-1; 4. Logan 6-1; 5. Mesilla Valley 3-2; 6. Magdalena 2-3; 7. Menaul 3-2.

6-man

1. Gateway Christian 6-0; 2. Ramah 4-1; 3. Clovis Christian 2-1; 4. Animas 4-1; 5. Mountainair 2-3; 6. Roy/Mosquero 3-1; 7. Hondo 1-3. 8. Elida 2-5; 9. Floyd 1-2.

Texas

Class 3A Division I

1. Brock 5-0; 2. Jim Ned 5-0; 3. Hallettsville 4-1; 4. Lorena 4-2; 5. Grandview 5-1; 6. Mount Vernon 5-0; 7. West 6-0; 8. Yoakum 4-1; 9. Tatum 4-1; 10. Little River Academy 5-1.

Class 2A Division I

1. Shiner 6-0; 2. Timpson 4-0; 3. Refugio 6-0; 4. Cisco 4-1; 5. New Deal 4-1; 6. Crawford 5-0; 7. Hawley 5-0; 8. Tolar 4-2; 9. Beckville 6-0; 10. Forsan 5-0. 18. Farwell 4-1.

Class 2A Division II

1. Mart 5-0; 2. Windthorst 6-0; 3. Muenster 6-0; 4. Albany 5-0; 5. Eldorado 4-0; 6. Falls City 4-1; 7. Stratford 5-1; 8. Chilton 4-0; 9. Gruver 5-0; 10. Wellington 3-2.

College summary

Saturday

ENMU 52, Lincoln (Calif.) 6

Lincoln 0 6 0 0 — 6

ENMU 10 14 14 14 — 52

Scoring summary

First quarter

ENM — Martavius Dill 60 pass from Nate Valencia (Cage Jones kick), 12:29

ENM — Jones FG 30, 2:54

Second quarter

ENM — Justin Manyweather 6 pass from Valencia (Jones kick), 13:33

ENM — Manyweather 72 pass from Valencia (Jones kick), 7:41

LU — Lamar Housely 38 pass from Cameron Burston (kick blocked), 2:11

Third quarter

ENM — Tafari Gomillion 4 run (Jones kick), 13:11

ENM — Manyweather 6 pass from Valencia (Jones kick), 9:15

Fourth quarter

ENM — Devon Bailey 43 pass from Harper Terry (Jones kick), 14:06

ENM — Gomillion 1 run (Jones kick), 11:03

A — 3,880.

Team statistics

LU ENM

First downs 13 20

Rushes-yards 26-20 35-156

Passing yards 186 301

Total yards 206 457

Comp-att-int 16-38-2 16-27-2

Punting 10-30.3 3-36.7

Fumbles-lost 0-0 2-2

Penalties-yards 20-191 8-95

Individual statistics

Rushing — Terence Robertson 3-30, Damone Drew 4-11, Larry Whitfield 5-minus 2, Burston 14-minus 19. Eastern New Mexico, Gomillion 21-76, Harper Terry 3-39, Currie Thomason 5-29, Isaiah Tate 4-9, Valencia 2-3.

Passing — Lincoln, Burston 12-26-0-149, Isaiah Rios 4-11-2-37, team 0-1-0-0. Eastern New Mexico, Valencia 14-22-2-259, Terry 2-5-0-42.

Receiving — Lincoln, Housely 3-59, Tommy Ologundudu 3-58, Isaiah Pollard 3-21, Siale Uluave 3-20, Puluysi Ionatana 1-17, Valonsky Jeanty 1-9, Riley Lee 1-6, Damone Drew 1-minus 4. Eastern New Mexico, Manyweather 7-111, Dill 3-103, Gomillion 2-18, Tate 2-16, Bailey 1-43, Bryzai White 1-10.


College standings

LONE STAR CONFERENCE

All Times MDT

Conf. All

W-L W-L

Midwestern State 3-0 4-1

Texas-Permian Basin 2-0 3-1

Angelo State 1-1 4-1

Texas A&M-Commerce 1-1 3-2

Texas A&M-Kingsville 1-1 2-2

West Texas A&M 1-1 2-3

Eastern New Mexico 0-2 2-3

Western New Mexico 0-3 1-4

Saturday’s results

Western Oregon 41, West Texas A&M 38; Angelo State 62, Western New Mexico 3; Texas A&M-Commerce 72, Fort Lauderdale 6; Eastern New Mexico 52, Lincoln (Calif.) 6; Texas-Permian Basin at Simon Fraser (B.C.), ccd; Central Washington 30, Midwestern State 20.


Saturday’s games

Saginaw Valley State at Texas A&M-Commerce, 3 p.m .; Lincoln (Calif.) at Texas-Permian Basin, 5 p.m .; Angelo State at West Texas A&M, 6 p.m .; Eastern New Mexico at Western New Mexico, 6 p.m .; Texas A&M-Kingsville at Midwestern State, 6 p.m.

VOLLEYBALL

Prep summary

Saturday

Portales 3, Texico 0

Texico 12 20 12

Portales 25 25 25

Individual statistics

Kills — Texico, Hannah Hilmer 3, Skyler Schaap 3, Jalissa Harrison 2, Kaya New 2. Portales, Kylyie Paden 13, Rebekah Courtney 13, Audrey Paden 7. Blocks — Texico, New 3, Schaap 2. Portales, K. Paden 4, Courtney 2, Adrianna Garcia 1. Digs — Texico, Avery Pipkin 9, Catelyn Breshears 5, Ella Collins 4. Portales, Teagan Faust 23, Airam Lujan 7, K. Paden 5, Angelina Maestas 5. Aces — Texico, Breshears 2. Portales, Maestas 3, K. Paden 3, Faust 2. Assists — Texico, Collins 8, Breshears 5. Portales, Riley Shillings 25, Maestas 14. Records — Texico 9-4, Portales 12-2. Junior varsity — Texico def. Portales 25-22, 25-18. C team — Texico def. Portales 25-18, 23-25, 15-5.


Other Saturday results: Logan (10-3, 1-0 District 6-1A) def. Clovis Christian (2-7, 0-2) 25-10, 25-12, 25-14l Grady at Fort Sumner, ppd. to Oct. 18 (6:30 p.m.); Clayton at Dora, ccd.

Monday results: Dora at Eunice, ppd .; Elida (4-7, 1-0 District 4-1A) def. Floyd 25-19, 25-20, 25-20.

SOCCER

Prep summary

Saturday

Girls

District 4-4A

Portales 8, Lovington 2

Lovington 1 1 — 2

Portales 2 6 — 8

Scoring summary

First half

P — Jolie Griffith, 5:57

L — Celest Dominguez, 14:35

P — Adeli Hernandez, 31:46

Second half

P — Julissa Torres, 49:52

P — Torres, 51:50

P — Maria Lujan, 55:02

P — Torres, 61:19

P — Torres, 64:45

L — Dominguez, 70:00

P — Torres, 73:57

Shots on goal — Lovington 9, Portales 16. Saves — Lovington 8 (Isabelle Arnariz 8), Portales 7 (Lizzette Gomez 7). Corner kicks — Lovington 7, Portales 4. Records — Lovington 1-12-1 (0-2-0), Portales 7-6-0 (1-1-0). Junior varsity — Portales 10, Lovington 0.


College summary

Saturday

Lone Star Conference

St. Edward’s 3, ENMU 1

St. Edward’s 2 1 — 3

ENMU 0 1 — 1

Scoring summary

First half

SEU — Sarah Preston (Reagan Dykes), 17:23

SEU — Katie Gay, 43:13

Second half

ENM — Samantha Vasquez, 72:05

SEU — Preston (Dykes), 82:25

Shots on goal — St. Edward’s 11, Eastern New Mexico 5. Saves — St. Edward’s 4 (Abby Carlson 4), Eastern New Mexico 8 (Whitney Dockweiler 8). Corner kicks — St. Edward’s 7, Eastern New Mexico 2. Records — St. Edward’s 4-2-2 (2-0-1), Eastern New Mexico 2-7-0 (0-4-0).


CROSS COUNTRY

Prep summaries

Saturday

Canyon Invitational

Varsity boys (5K)

Team standings: 1. Amarillo High 53; 2. Canyon 61; 3. Amarillo Tascosa 83; 4. Dumas 102; 5. Frenship 109; 6. Amarillo River Road 155; 7. Clovis 176; 8. Pampa 221; 9. Amarillo Palo Duro 260.

Individual winner (81 runners): Miles Cox, Amarillo High 15:39.01.

Clovis results: 15. Sammy Fuentes 16:51.89; 42. Gavin McKelvain 18:40.01; 47. Eric Carrasco 18:51.08; 51. Jase Nordgren 19:03.63; 71. AlejandroChavarria 21:14.00; 77. Angel Diaz 22:30.60; 78. Rodolfo Ledezma 22:46.90.

Varsity girls (2 miles)

Team standings: 1. Canyon 25; 2. Farwell 69; 3. Wellington 94; 4. Muleshoe 142; 5. Abernathy 180; 6. Dumas 187; 7. Nazareth 223; 8. Boys Ranch 224; 9. Pampa 226; 10. Stratford 241; 11. Dimmitt 262; 12. Clovis 263.

Individual winner (114 runners): Aubrey Winfrey, Canyon 11:25.94.

Clovis results: 33. Shylee Tree 13:41.35; 36. Jazlyn Salazar 13:55.59; 51. Kira Tree 14:21.27; 92. Jackeline Diosdada 15:51.39; 103. Candy Zheng 16:29.33; 108. Yazmean Ledezma 16:52.33.

Artesia Invitational

5K

Varsity boys

Team standings: 1. Portales 47-x; 2. New Mexico Military 47; 3. Roswell High 53; 4. Artesia 56.

Individual winner (23 runners): Michael Riess, Portales 15:07.95.

Other Portales results: 4. Evan Carbajal 16:28.27; 13. Cody Webster 18:19.05; 17. Cael Grawrock 19:38.08; 18. Cray Fraze 20:22.75; 20. Landon Grawrock 21:03.51.

Varsity girls

Team standings: 1. New Mexico Military 26; 2. Roswell High 51-; 3. Artesia 51.

Individual winner (27 runners): Morgan Waltmire, Roswell Goddard 18:54.18.

Portales results: 4. Aubrey McNeill 20:52.84; 18. Brooke McNeill 24:17.27; 19. Kyra Hopper 24:57.14; 27. Shaylee Seright 28:41.61.

x-higher finish based on No. 6 runners.

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2021

Rendered 10/16/2021 10:42