The Eastern New Mexico News - Serving Clovis, Portales and the Surrounding Communities

Local scoreboard - Sept. 22

 

Last updated 9/21/2021 at 4:19pm



FOOTBALL

Prep summary

Saturday

6-man District 2

Clovis Christian 53, Floyd 0

Clovis Christian 16 23 14 — 53

Floyd 0 0 0 — 0

Scoring summary

First quarter

CCS — Noah Gershon 65 punt return (Manu Garbarino 2PAT kick)

CCS — Caleb Van Beek 22 pass from Jaden Martinez (Garbarino 2PAT kick)

Second quarter

CCS — Kimber Barnett 62 run (kick blocked)

CCS — Easton Adair 33 run (PAT failed)

CCS — Garbarino 8 run (Adair run)

CCS — Garbarino 24 4-point FG

Third quarter

CCS — Austin Lingnau 1 pass from Carter Teune (Garbarino 2PAT kick)

CCS — Barnett 26 pass from Martinez (no PAT attempt)

Records — Clovis Christian 1-1 (1-0), Floyd 0-2 (0-2).

College summary

Saturday

Texas A&M-Kingsville 36, ENMU 10

A&M-Kingsville 6 7 16 7 — 36

ENMU 7 3 0 0 — 10

Scoring summary

First quarter

A&M-K — Gilbert Garza 46 FG, 10:32

ENM — Justin Manyweather 94 kickoff return (Cage Jones kick), 10:19

A&M-K — Garza 40 FG, 3:52

Second quarter

ENM — Jones 29 FG, 12:32

A&M-K — Ty Chisum 43 pass from Zadock Dinklemanm (Garza kick), 2:59

Third quarter

A&M-K — Safety, ENMU quarterback Nate Valencia called for intentional grounding in end zone, 13:30

A&M-K — Christian Anderson 1 run (Garza kick), 9:47

A&M-K — Dailon Gants recovered fumble in end zone (Garza kick), 2:03

Fourth quarter

A&M-K — Shane Johnson 4 run (Garza kick), 9:44

A — 2,449.

Team statistics

A&M-K ENM

First downs 16 8

Rushes-yards 42-170 30-58

Passing yards 171 66

Total yards 341 124

Comp-att-int 17-25-0 10-25-0

Punting 5-45.8 8-41.4

Fumbles-lost 2-2 2-2

Penalties 6-60 3-30

Individual statistics

Rushing — Texas A&M-Kingsville, Anderson 12-64, Amonte Bowen 7-53, Johnson 8-16, Josh McGowen 9-16, Zach Gomez 2-15, Jacob Cavazos 1-8, Lamar Beall 1-2, Dinklemann 2-minus 4. Eastern New Mexico, Currie Thomason 19-58, Russell Howard 4-7, Valencia 7-minus 7.

Passing — Texas A&M-Kingsville, Johnson 12-17-0-99, Dinkelmann 5-8-0-72. Eastern New Mexico, Valencia 10-25-0-66.

Receiving — Texas A&M-Kingsville, Darrian Hambrick 8-84, Chisum 4-60, Craig Clemons 3-13, Ryan Martinez 1-15, Blake Hoffman 1-minus 1. Eastern New Mexico, Martavius Dill 4-20, Tyree Cherry 2-16, Manyweather 2-12, Zachery Fields 1-15, Thomason 1-3.

VOLLEYBALL

College summary

Saturday

Lone Star Conference

Texas-Tyler 3, ENMU 0

ENMU 22 16 21

Texas-Tyler 25 25 25

Individual statistics

Kills — Eastern New Mexico, Jasmine Gannon 8, Kali Nelson 6. Texas-Tyler, Evelyn Torres 15, Christina Escamilla 13, Mikayla Ware 8. Block solos — Eastern New Mexico, Jordan O’Connor-Dempsey 1, Gracelyn Stubbs 1. Texas-Tyler, none. Block assists — Eastern New Mexico, Stubbs 4, Nelson 3, O’Connor-Dempsey 2, Adriana Puni 2. Texas-Tyler, Maiya Pena 4, four tied with 2. Digs — Eastern New Mexico, Gannon 13, Puni 9, Daejia Rodriguez 9. Texas-Tyler, Savannah Guzman 15, Addison Evans 9, Ware 9. Aces — Eastern New Mexico, Rodriguez 1, Qitana Sapiga 1. Texas-Tyler, Guzman 1, Ware 1. Assists — Eastern New Mexico, Q. Sapiga 13, Rae Sapiga 13. Texas-Tyler, Callie Craus 26, Jenna White 14. T — 1:05. A — 211. Records — Eastern New Mexico 1-8 (1-1), Texas-Tyler 6-0 (2-0).

SOCCER

College summary

Sunday

Metropolitan State 3, ENMU 1

ENMU 0 1 — 1

Metropolitan State 1 2 — 3

Scoring summary

First half

MSU — Elli Zimmer (Gabriella Gamboa), 29:17

Second half

ENM — Katey Stice, 47:38

MSU — Miriam Caballero, 61:06

MSU — Katy Coats, 61:23

Shots on goal — Eastern New Mexico 2, Metropolitan State 11. Saves — Eastern New Mexico 8 (Whitney Dockweiler 8), Metropolitan State 2 (Caballero 0, Kylie Bach 1, team 1). Corner kicks — Eastern New Mexico 0, Metropolitan State 12. Records — Eastern New Mexico 2-3-0, Metropolitan State 3-0-2. A — 67.

CROSS COUNTRY

Prep summary

Carlsbad Invitational

Saturday

Varsity (5K)

Boys

Team standings: 1. Alamogordo 58; 2. Hobbs 72; 2. Lovington 85; 4 Hereford 119; 5. Hagerman 124; 6. Ruidodo 125; 7. Clovis 157; 8. Roswell High 160; 9. Carlsbad 186; 10. Cloudcroft 189.

Individual winner (80 runners): Celso Garcia, Alamogordo 16:47.50.

Clovis results: 14. Sammy Fuentes 18:52.04; 22. Hayden Levy 19:32.31; 37. Gavin McKelvain 20:40.75; 61. Alejandro Chavarria 22:44.15; 69. Victor Gorosieta 23:56.08; 70. Jase Nordgren 24:07.51; 71. Angel Guevara 24:09.23.

Portales results: 3. Michael Riess 17:31.36; 24. Evan Carbajal, Portales 19:37.06; 56. Cody Webster 22:12.16; 75. Landon Grawrock 24:57.21.

Girls

Team standings: 1. Odessa High 47; 2. Hobbs 59; 3. Alamogordo 74; 4. Hereford 80; 5. New Mexico Military 81; 6. Carlsbad 123; 7. Clovis 156.

Individual winner (60 runners): Ellary Battle, Alamogordo 20:13.46.

Clovis results: 34. Jazlyn Salazar 25:04.35; 51. Olivas Odalys 28:14.37; 54. Jackie Diosdado 29:04.54; 55. Candy Zheny 29:06.98; 56. Yazmean Ledezma 29:09.81.

Portales results: 46. Kadynce Reeves 26:57.81; 49. Brooke McNeill 27:34.97.

Junior varsity (3,200M)

Boys

Team standings: 1. Alamogordo 15; 2. Jal 50; 3. Clovis 55.

Individual winner (34 runners): Jaxon Spencer, Alamogordo 20:35.45.

Clovis results: 17. Rodolfo Ledezma 26:57.20; 21. Harley Ford 27:24.53; 24. Marcos Reyes 29:15.78; 27. Jayden Palacpac 31:38.26; 28. Victor Campos 31:39.71; 33. Myles Miller 33:40.30.

Girls

Team standings: 1. Odessa High 15.

Individual winner (44 runners): Naleah Galindo, Odessa High 24.47.37.

Clovis results: 41. Yocelyn Romero 40:29.52; 42. Mackenzie Keith 41:36.24.

Portales results: 22. Kyra Hopper 30:08.83; 36. Emily Rowland 34:34.63.

College summary

ACU Naimadu Classic

At Abilene, Texas

Saturday

Men (8K)

Team standings: 1. Abilene Christian 35; 2. Texas-Permian Basin 73; 3. Baylor 90; 4. Trinity (Texas) 97; 5. Eastern New Mexico 104; 6. Lubbock Christian 153; 7. Angelo State 174.

Individual winner (70 runners): Erik Flores, Texas-Permian Basin 24:47.6.

ENMU results: 2. Kelvin Kipkemboi 24:56.7; 11. Japhet Toroitich 26:06.4; 24. Silvestre Kibarar 26:58.9; 33. Devis Cheruiyot 27:31.7; 62. Zane Seidel 30:08.4; 66. Dan Hurren 31:24.4; 68. Ricky Diaz 33:23.0.

Women (6.2K)

Team standings: 1. Abilene Christian 18; 2. Baylor 48; 3. Eastern New Mexico 78; 4. Trinity (Texas) 102; 5. Lubbock Christian 143; 6. Angelo State 151; 7. Southeastern Oklahoma 194; 8. Texas-Permian Basin 242.

Individual winner (85 runners): Irene Rono, Abilene Christian 21:52.1.

ENMU results: 7. Aminata Kenyawani 23:19.6; 13. Dorcas Kosgei 23:53.3; 16. Neri Getraide 24:02.2; 20. Marta Pascoa 24:11.3; 28. Lethabo Seema 24:52.4; 36. Malethabo Seema 25:30.1; 39. Kaylyn De La Rosa 25:48.0; 58. Kayla Sisneros 27:22.6; 77. Lauren Griego 29:30.1; 84. Zoe Hutcherson 31:36.3; 85. Savannah Romero 33:21.3.

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2021

Rendered 07/19/2022 04:30