The Eastern New Mexico News - Serving Clovis, Portales and the Surrounding Communities

Area district basketball tournament schedule

 

February 18, 2018



Seeds in parentheses

Boys

District 2-6A

Tuesday

Clovis (6) at La Cueva (3), 6:30 p.m.

Sandia (5) at Santa Fe (4), 6:30 p.m.

Wednesday

Tuesday’s winners at highest remaining seed, 6:30 p.m.*

Friday

Wednesday’s winner at Manzano (2), 6:30 p.m.

Saturday

Friday’s winner at Eldorado (1), 7:30 p.m.

* If Sandia girls, Santa Fe girls, Clovis boys and Sandia boys all win Tuesday, Wednesday’s game will be a doubleheader at Sandia, with Santa Fe-Sandia girls at 5:30 p.m. and Clovis-Sandia boys at 7:30 p.m.

District 4-4A

Monday

NMMI (5) at Ruidoso (4), 5 p.m.

Tuesday

Monday’s winner at Portales (3), 5:30 p.m.

Thursday

Tuesday’s winner at Moriarty, 5 p.m.

Saturday

Thursday’s winner at Hope Christian (1), 5:30 p.m.

District 5-3A

Tuesday

Tucumcari (4) at Clayton (3)

Thursday

Tuesday’s winner at Santa Rosa (2)

Saturday

Thursday’s winner at Texico (1), 6 p.m.

District 6-2A

Tuesday

Mountainair (4) at Dora (3), 7 p.m.

Thursday

Tuesday’s winner at Logan (2)

Saturday

Thursday’s winner at Fort Sumner (1)

District 4-1A

Tuesday

Clovis Christian (5) at Elida (4), 6 p.m.

San Jon (6) at Grady (3), 6 p.m.

Thursday

Highest remaining seed at Floyd (2), 6 p.m.

Lowest remaining seed at Melrose (1), 6 p.m.

Saturday

District championship, at highest remaining seed, 6 p.m.

Girls

District 2-6A

Tuesday

Santa Fe (6) at Clovis (3), 6:30 p.m.

Manzano (5) at Sandia (4), 6:30 p.m.

Wednesday

Tuesday’s winners at highest remaining seed, 6:30 p.m.*

Friday

Wednesday’s winner at La Cueva (2), 6:30 p.m.

Saturday

Friday’s winner at Eldorado, 5:30 p.m.

* If Sandia girls, Santa Fe girls, Clovis boys and Sandia boys win Tuesday, Wednesday’s game will be a doubleheader at Sandia, with Santa Fe-Sandia girls at 5:30 p.m. and Clovis-Sandia boys at 7:30 p.m.

District 4-4A

Tuesday

Ruidoso (4) at Hope Christian (3), 5 p.m.

Thursday

Tuesday’s winner at Moriarty (2), 6:30 p.m.

Friday

Thursday’s winner at Portales (1), 5:30 p.m.

District 5-3A

Monday

Santa Rosa (4) at Tucumcari (3), 6 p.m.

Wednesday

Monday’s winner at Clayton (2), 6 p.m.

Friday

Wednesday’s winner at Texico (1), 6 p.m.

District 6-2A

Tuesday

Mountainair (4) at Dora (3), 5 p.m.

Wednesday

Tuesday’s winner at Fort Sumner (2), 6 p.m.

Friday

Wednesday’s winner at Logan (1), 6 p.m.

District 4-1A

Monday

Floyd (5) at Clovis Christian (4), 6 p.m.

San Jon (6) at Grady (3), 6 p.m.

Wednesday

Highest remaining seed at Melrose (2), 6 p.m.

Lowest remaining seed at Elida (1), 6 p.m.

Friday

District championship, at highest remaining seed, 6 p.m.

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018