The Eastern New Mexico News - Serving Clovis, Portales and the Surrounding Communities

State baseball, softball results — May 11-14

 


(Seeds in parentheses)

BASEBALL

Class 6A

Thursday’s quarterfinals

At Santa Ana Star Field, Albuquerque

(2) Carlsbad 5, (7) Eldorado 3

(1) Rio Rancho 5, (9) Las Cruces High 1

(5) Rio Rancho Cleveland 7, (4) La Cueva 1

(6) Volcano Vista 3, (3) Rio Grande 1

At Isotopes Park, Albuquerque

Friday’s semifinals

Carlsbad 7, Volcano Vista 5

Rio Rancho 4, Rio Rancho Cleveland 3

Saturday’s championship

Carlsbad 2, Rio Rancho 1, 9 innings

Class 5A

Thursday’s quarterfinals

At St. Pius H.S., Albuquerque

(4) Piedra Vista 12, (5) Artesia 2

(1) Roswell Goddard 7, (8) Albuquerque Academy 0

At Eldorado H.S., Albuquerque

(3) St. Pius 5, (6) Aztec 2

(2) Centennial 5, (7) Los Alamos 4

At Santa Ana Star Field, Albuquerque

Friday's semifinals

Roswell Goddard 6, Piedra Vista 2

Centennial 13, St. Pius 1

Saturday’s championship

Centennial 5, Roswell Goddard 4

Class 4A

At Rio Rancho H.S.

Thursday's quarterfinals

(2) Portales 4, (7) Bloomfield 2

(6) Cobre 4, (3) Hope Christian 2

(4) Taos 17, (5) LV Robertson 1

(1) Sandia Prep 12, (9) Silver 0

Friday’s semifinals

Portales 5, Cobre 0

Sandia Prep 9, Taos 6

Saturday’s championship

At Santa Ana Star Field, Albuquerque

Sandia Prep 13, Portales 0

Class 3A

At Rio Rancho Cleveland H.S.

Wednesday’s quarterfinals

(7) Tularosa 7, (2) Dexter 0

(6) Pecos 5, (3) Lordsburg 3

(4) Estancia 4, (5) Laguna Acoma 3

(1) Texico 9, (9) Eunice 5

Thursday’s semifinals

Pecos 4, Tularosa 2

Texico 9, Estancia 1

At Isotopes Park, Albuquerque

Friday’s championship

Texico 6, Pecos 2

Class 1-2A

Wednesday’s quarterfinals

At Rio Rancho H.S.

(3) Floyd 8, (6) Magdalena 2

(2) McCurdy 11, (7) Questa 3

(1) Melrose 18, (8) Dora 3

(5) Gateway Christian 3, (4) Mora 2

Thursday’s semifinals

At Rio Rancho Cleveland H.S.

McCurdy 9, Floyd 5

Melrose 14, Gateway Christian 4

Friday’s championship

At Isotopes Park, Albuquerque

Melrose 4, McCurdy 0

SOFTBALL

Double-elimination

Class 6A

Thursday

Ar Rio Rancho Cleveland H.S.

Winners quarterfinals

(8) Carlsbad 10, (1) Hobbs 9

(5) Rio Rancho Cleveland 6, (4) Volcano Vista 5

(3) Onate 4, (6) Las Cruces High 3

(2) La Cueva 12, (7) Sandia 8, 8 innings

Winner’s bracket semifinals

Rio Rancho Cleveland 12, Carlsbad 1

Onate 15, La Cueva 2

First-round losers bracket

Volcano Vista 3, Hobbs 2

Las Cruces High 4, Sandia 2

Friday

Winners bracket final

Onate 11, Rio Rancho Cleveland 1

Second-round losers bracket

Volcano Vista 3, La Cueva 1

Las Cruces High 4, Carlsbad 3

Loser fourth

Las Cruces High 6, Volcano Vista 3

Loser third

Rio Rancho Cleveland 7, Las Cruces High 3

Saturday

At UNM Field, Albuquerque

Championship

Onate 11, Rio Rancho Cleveland 3

Class 5A

At Rio Rancho Cleveland H.S.

Thursday’s winners quarterfinals

(1) Aztec 7, (9) Artesia 3

(4) Piedra Vista 8, (5) Los Lunas 2

(6) Miyamura 6, (3) Roswell High 2

(2) Centennial 2, (10) Valencia 0

Winners bracket semifinals

Piedra Vista 6, Aztec 2

Centennial 3, Miyamura 2

First-round losers bracket

Artesia 6, Los Lunas 2

Roswell High 7, Valencia 4

Friday

Winners bracket final

Centennial 1, Piedra Vista 0

Second-round losers bracket

Artesia 8, Miyamura 3

Aztec 4, Roswell High 0

Loser fourth

Aztec 13, Artesia 0

Loser third

Aztec 4, Piedra Vista 1

pSaturday

At UNM Field, Albuquerque

Championship

Aztec 6, Centennial 1, 1st championship game

Centennial 1, Aztec 0, 2nd championship game

Class 4A

At Rio Rancho Cleveland H.S.

Wednesday

Winners bracket quarterfinals

(1) LV Robertson 13, (8) Kirtland Central 3

(5) Cobre 8, (4) Bloomfield 2

(6) Silver 2, (3) Hope Christian 0

(7) St. Michael’s 5, (2) Portales 4

Winners bracket semifinals

LV Robertson 11, Cobre 1

Silver 9, Portales 4

First-round losers bracket

Kirtland Central 5, Bloomfield 3

Hope Christian 12, St. Michael’s 3

Winners bracket final

Silver 10, LV Robertson 7

Thursday

Second-round losers bracket

Kirtland Central 6, Portales 5

Hope Christian 3, Cobre 0

Loser fourth

Hope Christian 5, Kirtland Central 3

Loser third

Hope Christian 7, LV Robertson 1

Friday

At UNM Field, Albuquerque

Championship

Silver 10, Hope Christian 0

Class 1A-3A

At Rio Rancho H.S.

Wednesday’s round-of-16

Single elimination

(1) Dexter 10, (16) Shiprock Northwest 0

(8) Jemez Valley 11, (9) Eunice 7

(12) Tularosa 17, (5) Rehoboth 2

(4) Navajo Prep 12, (13) Estancia 10

(3) Loving 24, (14) Tucumcari 1

(6) Laguna Acoma 3, (11) Lordsburg 2

(7) Capitan 10, (10) Jal 0

(2) Raton 19, (15) Tohatchi 4

Double-elimination

Thursday

Winners bracket quarterfinals

Dexter 8, Jemez Valley 0

Tularosa 12, Navajo Prep 2

Loving 17, Laguna Acoma 3

Raton 1, Capitan 0

Winners bracket semifinals

Dexter 18, Tularosa 0

Loving 12, Raton 6

Winners bracket final

Dexter 8, Loving 3

First-round losers bracket

Jemez Valley 10, Navajo Prep 4

Capitan 15, Laguna Acoma 8

Second-round losers bracket

Raton 10, Jemez Valley 0

Capitan 16, Tularosa 6

Loser fourth

Capitan 11, Raton 10

Loser third

Loving 8, Capitan 6

Friday

At UNM Field, Albuquerque

Championship

Dexter 13, Loving 0

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2021

Rendered 07/14/2022 12:46