State baseball, softball pairings

 


Baseball

State tournaments

(Seeds in parentheses)

Round-of-16

Best-of-three series

Friday, Saturday

Note: In most cases, 1 game Friday, 2 if necessary Saturday in Classes 3A-5A; game times are for Friday.

Class 5A

(16) Cibola at (1) La Cueva, 4 p.m.

(9) Valley at (8) Hobbs. 5 p.m.

(12) Onate at (5) Volcano Vista, 4 p.m.

(13) Alamogordo at (4) Carlsbad, 6 p.m.

(14) Manzano at (3) Rio Rancho, 4 p.m.

(11) Rio Grande at (6) Mayfield, 5 p.m.

(10) Gadsden at (7) Rio Rancho Cleveland, 4 p.m.

(15) Las Cruces High at (2) Eldorado, 4 p.m.

Class 4A

(16) Grants at (1) Piedra Vista, 7 p.m.

(9) Deming at (8) Los Lunas. 4 p.m.

(12) Artesia at (5) Albuquerque Academy, 4 p.m.

(13) Espanola Valley at (4) Valencia, 7 p.m.

(14) Belen at (3) St. Pius, TBA

(11) Miyamura at (6) Farmington, 4 p.m.

(10 Centennial at (7) Los Alamos, 5 p.m.

(15) Santa Teresa at (2) Roswell Goddard, 4 p.m.

Class 3A

(16) Wingate at (1) Silver, 6:30 p.m.

(9) Shiprock at (8) Portales, 4 p.m.

(12) Ruidoso at (5) Taos, 7 p.m.

(13) Pojoaque at (4) Hope Christian, 5 p.m.

(14) West Las Vegas at (3) St. Michaels, TBA

(11) Lovington at (6) Raton, 5 p.m.

(10) LV Robertson at (7) Bloomfield, 5 p.m.

(15) Hot Springs at (2) Sandia Prep, 6 p.m.

Class 2A

Single-elimination

Wednesday

Round-of-16

(1) Texico 27, (16) Navajo Prep 0

(8) Lordsburg 11, (9) Estancia 0

(5) Santa Rosa 7, (12) Monte del Sol 6

(13) Dexter 5, (4) East Mountain 4

(3) New Mexico Military 10, (14) Mesilla Valley 1

(11) Loving 10, (6) Pecos 5

(7) Eunice 9, (10) Tucumcari 0

(2) Cobre 10, (15) Clayton 0

Quarterfinals

Wednesday

At UNM Lobo Field, Albuquerque

Texico vs. Lordsburg, 1 p.m.

Eunice vs. Cobre, 7 p.m.

At St. Pius H.S., Albuquerque

New Mexico Military vs. Loving, noon

Santa Rosa vs. Dexter, 3 p.m.

Class 1A

Single-elimination

Wednesday

Quarterfinals

(1) Gateway Christian 7, (8) Logan 1

(4) Melrose 17, (5) Capitan 7

(3) Questa 8, (6) Floyd 0

(2) Magdalena 10, (7) McCurdy 0

Semifinals

Wednesday

At UNM Lobo Field, Albuquerque

Gateway Christian vs. Melrose, 10 a.m.

Questa vs. Magdalena, 4 p.m.

Softball

Round-of-16

Single-elimination games

(Seeds in parentheses)

Class 5A

(16) Sandia at (1) Rio Rancho, 9 a.m. Saturday

(9) Las Cruces High at (8) Albuquerque High, 2 p.m. Saturday

(12) La Cueva at (5) Alamogordo, 5 p.m. Friday

(13) Atrisco Heritage at (4) Carlsbad, 4 p.m. Saturday

(14) Valley at (3) Volcano Vista, 4 p.m. Friday

(11) Hobbs at (6) Cibola, 3 p.m. Friday

(10) Rio Rancho Cleveland at (7) West Mesa, 4 p.m. Friday

(15) Clovis at (2) Onate, 6 p.m. Friday

Class 4A

(16) Moriarty at (1) Piedra Vista, 5 p.m. Friday

(9) Gallup at (8) St. Pius, 3:30 p.m. Friday

(12) Los Alamos at (5) Valencia, 6 p.m. Friday

(13) Santa Fe High at (4) Artesia, 5:30 p.m. Friday

(14) Kirtland Central at (3) Centennial, 11 a.m. Saturday

(11) Roswell Goddard at (6) Los Lunas, 5:30 p.m. Friday

(10) Farmington at (7) Bernaillo, noon Saturday

(15) Roswell High at (2) Aztec, 11 a.m. Saturday

Class 3A

(16) Santa Fe Indian at (1) Silver, noon Saturday

(9) St. Michael’s at (8) Shiprock, 4 p.m. Friday

(12) Ruidoso at (5) LV Robertson, 11 a.m. Saturday

(13) West Las Vegas at (4) Hope Christian, 4 p.m. Friday

(14) Socorro at (3) Bloomfield, 4 p.m. Friday

(11) Sandia Prep at (6) Raton, 5 p.m. Friday

(10) Pojoaque at (7) Lovington, 2 p.m. Saturday

(15) Hot Springs at (2) Portales, 1 p.m. Saturday

Note: Class 1A/2A pairings TBA.


 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2021