The Eastern New Mexico News - Serving Clovis, Portales and the Surrounding Communities

Lady Cats draw Gallup in state tourney

 


STAFF AND WIRE REPORTS

The Clovis High Lady Wildcats face Gallup at 3:30 p.m. Wednesday at The Pit on the campus of the University of New Mexico in the semifinals of the girls Class 5A state basketball tournament.

Mayfield and Rio Rancho meet in the other semifinal at 6:30 p.m. The championship game is set for 8:45 p.m. Friday.

In Class 2A, the Texico Wolverines face Hope Christian at 8 p.m. Wednesday in a Class 2A boys quarterfinal game at Cibola High School, while Melrose takes on Tatum at 8 p.m. Wednesday in a 1A boys quarterfinal to be played at Rio Grande High School.

Meantime, the Class 1A girls quarterfinals are set for Tuesday. The Grady Lady Bronchos meet Cliff in a 4:30 p.m. game at Valley High School, and Fort Sumner plays Mescalero at 8 p.m. Tuesday at Rio Grande.

At Albuquerque

Tuesday

Girls

Class 1A quarterfinals

At Valley High School

Cliff vs. Grady, 4:30 p.m.

Tatum vs. Elida, 8 p.m.

At Rio Grande High School

Des Moines vs. Magdalena, 4:30 p.m.

Fort Sumner vs. Mescalero, 8 p.m.

Class 2A quarterfinals

At West Mesa High School

Hatch Valley vs. Eunice, 4:30 p.m.

Navajo Prep vs. Cimarron, 8 p.m.

At Cibola High School

SFIS vs. Zuni, 4:30 p.m.

Santa Rosa vs. Hope Christian, 8 p.m.

Wednesday

Girls

Class 3A semifinals

At University Arena

Robertson (20-5) vs. Portales (21-4), 2 p.m.

Socorro (23-5) vs. Pojoaque (19-11), 7 p.m.

Class 4A semifinals

At University Arena

Farmington (18-7) vs. Roswell (13-12) 9 a.m.

Silver (20-5) vs. Kirtland Central (24-2) 10:30 a.m.

Class 5A

Semifinals

At University Arena

Gallup (18-8) vs. Clovis (26-3), 3:30 p.m.

Mayfield (24-1) vs. Rio Rancho (22-3), 8:30 p.m.

Boys

Class 1A quarterfinals

At Valley High School

Animas vs. Des Moines, 4:30 p.m.

Temple Baptist vs. Floyd, 8 p.m.

At Rio Grande High School

Springer vs. Quemado, 4:30 p.m.

Melrose vs. Tatum, 8 p.m.

Class 2A

Quarterfinals

At Cibola High School

Tularosa vs. Loving, 4:30 p.m.

Hope Christian vs. Texico, 8 p.m.

At West Mesa High School

Dexter vs. Rehoboth, 4:30 p.m.

Clayton vs. Coronado, 8 p.m.

Thursday

Boys

Class 3A

Semifinals

At University Arena

West Las Vegas (21-3) vs. Lovington (25-4), 2 p.m.

Bernalillo (21-3) vs. Pojoaque (19-11), 7 p.m.

Class 4A

Semifinals

At University Arena

Capital (23-1) vs. Albuquerque Academy (16-10), 9 a.m.

Deming (16-6) vs. Kirtland Central (22-5), 10:30 a.m.

Class 5A

Semifinals

At University Arena

Rio Grande (21-6) vs. Eldorado (18-6) 3:30 p.m.

Alamogordo (22-5), vs. Cibola (23-2) 8:30 p.m.

Class 1A

Semifinals

At Valley High School

Animas-Des Moines winner vs. Temple Baptist-Floyd winner, 4:30 p.m.

Springer-Quemado winner vs. Melrose-Tatum winner, 8 p.m.

Class 2A

Semifinals

At Cibola High School

Tularosa-Loving winner vs. Hope Christian-Texico winner, 4:30 p.m.

Dexter-Rehoboth winner vs. Clayton-Coronado winner, 8 p.m.

Girls

Class 1A semifinals

At West Mesa High School

Cliff-Grady winner vs. Tatum-Elida winner, 8 p.m.

At Rio Grande High School

Des Moines-Magdalena winner vs. Fort Sumner-Mescalero winner, 8 p.m.

Class 2A

Semifinals

At Rio Grande High School

Hatch Valley-Eunice winner vs. Navajo Prep-Cimarron winner, 4:30 p.m.

At West Mesa High School

SFIS-Zuni winner vs. Santa Rosa-Hope Christian winner, 4:30 p.m.

Friday

All games at University Arena

Girls

Class 1A

Championship

Semifinal round winners, 7 p.m.

Class 2A

Championship

Semifinal round winners, 10:07 a.m.

Class 3A

Championship

Robertson-Portales winner vs. Socorro Pojoaque winner, 1:37 p.m.

Class 4A

Championship

Farmington-Roswell winner vs. Silver-Kirtland Central winner, 3:07 p.m.

Class 5A

Championship

Gallup-Clovis winner vs. Mayfield-Rio Rancho winner 8:45 p.m.

Saturday

All games at University Arena

Boys

Class 1A

Championship

Semifinal round winners, 6:37 p.m.

Class 2A

Championship

Semifinal round winners, 10:07 a.m.

Class 3A

Championship

West Las Vegas-Lovington winner vs. Bernalillo-Pojoaque winner, 2:07 p.m.

Class 4A

Championship

Capital-Albuquerque Academy winner vs. Deming-Kirtland Central winner, 3:37 p.m.

Class 5A

Championship

Rio Grande-Eldorado winner vs. Alamogordo-Cibola winner, 9:07 p.m.

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2022

Rendered 12/01/2022 15:44