The Eastern New Mexico News - Serving Clovis, Portales and the Surrounding Communities

EPAC tournament summary — Jan. 11

 

January 12, 2014



EPAC TOURNAMENT

Boys

At Melrose

Tuesday

First round

Tucumcari 64, Grady 38

Fort Sumner 73, Tatum 47

Melrose 75, Texico JV 35

Logan 54, San Jon 33

Wednesday

Quarterfinals

Texico 48, Tucumcari 30

Fort Sumner 78, Floyd 59

Melrose 91, Eunice, 84

Dora 57, Logan 54

Thursday

Consolation bracket

Eunice 58, Grady 51

Logan 45, Tatum 34

Tucumcari 62, Texico JV 51

Floyd 67, San Jon 44

At Greyhound Arena, Portales

Friday

Semifinals

Texico 69, Fort Sumner 44

Melrose 65, Dora 62

Consolation bracket

Tatum 58, Grady 51

San Jon 54, Texico JV 44

Saturday

Consolation bracket

Logan 70, Eunice 60

Tucumcari 57, Floyd 50

Third place

Dora 47, Fort Sumner 39

Championship

Texico 63, Melrose 46

Girls

At Melrose

Tuesday

Fort Sumner 42, Grady 28

Melrose 52, Tucumcari 47

Logan 63, San Jon 10

Dora 42, Eunice 33

Wednesday

Quarterfinals

Tatum 53, Fort Sumner 30

Melrose 60, Elida 48

Logan 46, Floyd 42

Texico 33, Dora 21

Thursday

Consolation bracket

Floyd 58, Grady 48

Dora 44, Tucumcari 29

Fort Sumner 49, San Jon 12

Elida 54, Eunice 42

At Greyhound Arena, Portales

Friday

Semifinals

Tatum 48, Melrose 36

Texico 47, Logan 44

Consolation bracket

Tucumcari 46, Grady 32

Eunice 65, San Jon 35

Saturday

Consolation bracket

Dora 49, Floyd 45

Elida 56, Fort Sumner 51

Third place

Logan 72, Melrose 61

Championship

Tatum 50, Melrose 36

SATURDAY'S SUMMARIES

Boys

Consolation bracket

Tucumcari 57, Floyd 50

Floyd (7-8) — W.T. Whitecotton 7, Edgardo Chavez 2, Lane Wallace 3, Josh Torres 2, Rigo Navarro 5, Jonathan Diaz 8, Tanner Essary 4, Colby Rogers 17, Jesus Rascon 2. Totals 21 7-13 50.

Tucumcari (6-8) — D’Ontee Sandoval 18, Ronald Carmichael 1, Mark Preciado 13, Cody Ryen 13, John Paul Garcia 8, Cedric Henderson-Green 4. Totals 17 19-31 57.

Floyd 11 11 16 12 — 50

Tucumcari 16 13 13 15 — 57

3-pointers — Floyd, Navarro. Tucumcari, Preciado 3, Sandoval.

Third place

Dora 47, Fort Sumner 39

Dora (10-3) — Eddie Arzate 2, Jesus Villegas 2, Josh Walker 11, Jestin Watson 6, Dalton Privett 10, Dylan Privett 16. Totals 18 6-11 47.

Fort Sumner (8-7) — Nate Maxwell 6, Garrett Hisel 5, Talen Crist 13, Hunter Sparks 13, Michael Giannini 2. Totals 16 3-15 39.

Dora 15 15 9 8 — 47

Fort Sumner 13 6 14 6 — 39

3-pointers — Dora, Walker 3, Dy. Privett, Watson. Fort Sumner, Crist 3, Hisel.

Girls

Consolation bracket

Dora 49, Floyd 45

Dora (7-5) — Micaah Pallares 5, Lindsey Lee 5, Daelynn Lee 4, Taylor Dillard 11, Kaly Cone 1, Shaelei Payne 2, Tia Urioste 21. Totals 14 20-33 49.

Floyd (11-4) — Tabitha Ornelas 7, Lyzette Belloc 1, Taryn Lee 5, Tessa Nall 9, Jasmine Gomez 23. Totals 16 10-18 45.

Dora 6 14 15 14 — 49

Floyd 16 10 5 14 — 45

3-pointers — Dora, L. Lee. Floyd, T. Lee, Nall, Ornelas.

Elida 56, Fort Sumner 51

Elida (8-5) — Marily Varela 6, Madi Haley 2, Kenzee Cristwell 2, Hunter Haley 9, Taylor Epps 7, Kynzi Creighton 3, Kaylen Jasso 21, Lauren Stone 6. Totals 20 13-18 56.

Fort Sumner (6-7) — Micah Crist 3, Autumn McMath 4, Kurstin Webb 2, McKayla Landreth 14, Ariana Lucero 3, Brook Wootton 9, Vada Landreth 2, Angelica Torres 12, Taylor Riggins 2. Totals 18 12-16 51.

Elida 13 22 8 13 — 56

Fort Sumner 16 15 6 14 — 51

3-pointers — Elida, Jasso 2, Creighton. Fort Sumner, Crist, Torres, Wootton.

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2016